Etusivu

Lissabonin sopimus tunnissa haltuun

Valitse kieli 
   

Helsinki 30.9.2010

Kuka vastaa Euroopan puhelinnumerosta? Riittääkö miljoona kaveria, jos aikoo tehdä komissiolle kansalaisaloitteen? Näihin ja moniin muihin kysymyksiin vastaa pienoissanasto Lissabonin sopimus tunnissa - opas avoimempaan Eurooppaan. Se on Lingsoftin ja Schuman-seuran yhdessä julkaisema kirjanen, joka ilmestyy Turun Kansainvälisten Kirjamessujen yhteydessä. Sanasto kuuluu One-Hour Words -julkaisusarjaan.

Lissabonin sopimus tunnissa – opas avoimempaan Eurooppaan -kirjanen on nopea tietopaketti 1.12.2009 voimaan astuneesta Lissabonin sopimuksesta ja sen vaikutuksesta EU-kansalaisten elämään. Sanasto selventää Euroopan unionin kiemuroita ja EU-aiheisten termien sisältöä rennolla mutta asiantuntevalla otteella. Se täydentää myös esteettömyyteen pyrkivällä monikanavaisuudellaan lukuisia Lissabonin sopimusta esitteleviä ja tulkitsevia julkaisuja ja tietolähteitä, joihin aiheesta enemmän tietoa kaipaavien kannattaa tutustua.

Sanastot tunnissa

Lingsoft Oy:n monikanavaisen One-Hour Words -julkaisusarjan ideana on valita jokin aihe ja tiivistää siitä keskeiset tiedot sanaston muotoon. Lopullisesta tuotteesta tulee mieleen perinteinen tietosanakirja, mutta jokainen One-Hour Words -sanasto on luettavissa tunnissa.

Palkittu integroidun markkinoinnin innovaatio

One-Hour Words -sarjan sanastot julkaistaan neljän eri kanavan kautta. Perinteisen paperiversion lisäksi One-Hour Words -sanastoihin voi tutustua mobiilisovelluksena, Internetistä ladattavana sähköisenä e-kirjana ja tekopuheena toteutettuna äänikirjana. Uuden Teknologian Säätiö palkitsi vuonna 2008 innovaatiopalkinnollaan Lingsoftin One-Hour Words -konseptin, jossa uusi tekniikka yhdistyy uudenlaiseen integroituun markkinointiin.

Tutustu sanastoihin

Saat sanastot matkapuhelimeesi soittamalla numeroon 0200 682 55. Puhelun hinta 0,95 € / min mpm. Sanasto-ohjelma toimii uusimmissa puhelinmalleissa, joissa voi käyttää Java-sovelluksia. Saatavilla myös pieninä painettuina kirjoina, e-kirjoina ja äänikirjoina. – www.onehourwords.com.

Lisätietoja

Toimitusjohtaja Juhani Reiman, Lingsoft Oy
puh. (02) 2793 300

Puheenjohtaja Ossi Tuusvuori, Schuman-seura ry.
puh. 040 760 8280

Schuman-seuran tarkoituksena on edistää Eurooppa-tietoutta ja Euroopan integraatiokehityksen tuntemusta sekä vaalia eurooppalaista kulttuuriperintöä eurooppalaisen taloudellisen ja poliittisen yhdentymiskehityksen isänä pidetyn Robert Schumannin hengessä.

Lingsoft on kansainvälinen täyden palvelun kielitalo. Se toimittaa asiakkailleen palveluita ja ratkaisuja, esimerkiksi käännöksiä ja sanastoja, kirjoittajan ja lukijan työkaluja, hakupalveluita, tekstinlouhintaa, opetussovelluksia ja puheohjattuja palveluita sekä e-kirjoja. Mm. Microsoft Office -tuoteperheen seitsemän kielen tarkistimet tulevat Lingsoftilta. Lingsoftin tuotteet toimivat kaikissa yleisissä käyttöympäristöissä ja ohjelmistoissa. Ratkaisut perustuvat Lingsoftin itse kehittämään, maailmalla jo standardin aseman saavuttaneeseen kielen rakenneanalyysiin.

 

Share |
 

Tutustu uusimpaan sanakirjaan

e-kirjana

Näytä kaikki julkaisut

Painettuina One-Hour Words -sanakirjoja jaetaan mm. erilaisissa tapahtumissa, hotelleissa ja ravintoloissa. Jos haluat lisätietoja sanakirjoista, niin napsauta tästä.

Yhteistyössä